Parę słów na temat fotowoltaiki - dom z ogrodem

panele słoneczne dotacje poznań

Panele słoneczne budowane są z

Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się, mówiąc w skrócie, przetwarzaniem energii słonecznej w energię elektryczną, czyli po prostu prąd. W ostatnich latach fotowoltaika bije rekordy popularności - panele słoneczne

Parę słów na temat fotowoltaiki - dom z ogrodem panele słoneczne dotacje poznań
instalowane są zarówno na dachach prywatnych domów, jak i dużych przedsiębiorstw, gospodarstw czy bloków mieszkalnych. Jest to rozwiązanie zarówno praktyczne, ekonomiczne, jak i przede wszystkim ekologiczne. Rosnąca popularność tego rozwiązania wiąże się ze wzrostem świadomości Polaków i troską o środowisko naturalne. Z kolei rozwiązanie to jest ekonomiczne, ponieważ obecnie można bardzo łatwo i szybko otrzymać dofinansowanie na instalację paneli słonecznych, w ramach programu "Czyste Powietrze". W innym wypadku za instalację paneli słonecznych musielibyśmy zapłacić ok. 25-30 tysięcy złotych, w zależności od ilości zużywanego przez nas prądu. Mimo tej ceny, szacuje się że pod koniec 2019 roku Polska uplasuje się na 4 miejscu wśród krajów mających największych roczny przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych.
Panele słoneczne budowane są z krystalicznych wafli krzemowych, a ich największą zaletą jest bardzo długa żywotność - potrafią spełniać swoje zadanie nawet przez 25 lat. Kiedy promienie słoneczne padają na ogniwa słoneczne, powstaje w nich prąd stały, który następnie przesyłany jest do falownika, gdzie zamienia się w prąd zmienny, i poprzez kable trafia do wszystkich urządzeń elektrycznych w naszym domu czy firmie. Jest to rozwiązanie wbrew pozorom niezwykle proste i przyjazne dla wszystkich.


Zmienia się klimat zmienia się średnia

Zmienia się klimat, zmienia się średnia temperatura Ziemi. Topnieją lodowce, co napawa lękiem większość świadomej populacji ludzkiej. Emisja CO2 do atmosfery, która wzrasta niemalże z każdą czynnością człowieka- wszak efektem oddychania jest właśnie słynny dwutlenek węgla- powoduje wzrost temperatury naszej planety. Człowiek by żyć potrzebuje wody, jedzenia oraz innych dóbr konsumpcyjnych oraz, a może najważniejszego składnika - słońca. Energia Słońca przez wiele stuleci nie mogła być wykorzystana przez człowieka. Brak zaawansowanej technologii i elektroniki nie pozwalały na racjonalne wykorzystanie skarbu jakim jest energia słoneczna. Dzisiaj wraz z rozwojem techniki szukamy alternatywy dla elektrowni, zużywających surowce kopalniane- węgiel brunatny, kamienny lub pierwiastki promieniotwórcze a w zasadzie ich rozpad, do ogrzewania oraz produkcji energii cieplnej. Fotowoltaika i jej gwałtowny rozwój w ostatnim czasie spowodowany jest poszukiwaniem alternatywnego sposobu na energię i jej pozyskanie. Panele słoneczne na budynkach urzędów, domów wielorodzinnych- bloków i wieżowców oraz na domach i domkach jednorodzinnych, to widok coraz bardziej powszechny. Cieszy to szczególnie, gdy myślimy o ekologii na co dzień. Sortowanie śmieci, których produkujemy niemożliwie dużo, weszło do kanonu dobrych zachowań cywilizacyjnych. Siatki i torby wielorazowego użytku są powszechnie używane przez nawet najmłodszych, co cieszyć może najbardziej. W końcu, to oni będą używać i korzystać ze wszystkiego co ofiaruje świat. Dobrze by było, by ekologiczne źródła energii stały się zjawiskiem powszechnym. Teraz czekam na rozwiązania utylizacji odpadów.


Jednak dążenie do poznania powoduje że

Do czego służy i czym jest fotowoltaika? Jak działa i z czego jest zbudowana. Pytania ustawiają się w ogonek niesfornych i często niesprecyzowanych do końca myśli. Jednak dążenie do poznania powoduje, że chcemy poznać zasadę i dociec sedna sprawy.

Słowo fotowoltaiczny składa się z dwóch członów. Pierwszy oznacza po grecku światło, a drugi jest określeniem jednostki napięcia prądu elektrycznego.
Są to zatem urządzenia, inaczej nazywają się panele słoneczne, do przechwytywania energii słońca i zamianie jej w prąd elektryczny. Proces zachodzi w układach czułych na energię słoneczną. Fotony światła wprawiają w ruch wybite z orbit elektrony, a różnica potencjałów wywołuje ruch i pogania te drobinki materii.
W XIX wieku pewien uczony odkrył, że padające na matryce promienie słoneczne wzbudzają prąd stały. Nazwał to efektem fotowoltaicznym. Prąd stały, aby był użyteczni i mógł trafić do sieci trzeba poddać konwersji. Przemiana następuje w tak zwanym falowniku. Wykres funkcji prądu zmienia się z liniowej w sinusoidę, która przecina oś układu.

Część prądu produkowanego dzięki panelom słonecznym może być wykorzystana do zasilania oświetlenia domu lub do pracy wszystkich urządzeń działających dzięki elektryczności. Natomiast nadwyżki przesyłane są do sieci ogólnodostępnej, gdzie są przesyłane do poszczególnych odbiorców.

Połączenie paneli z gospodarstwa, które produkuje prąd ze słońca z siecią energetyczna, pozwala wykorzystywać prąd wytworzony latem, w miesiącach, kiedy zapotrzebowanie jest większe, a produkcja z racji pory roku mniejsza.